Aplikacji do obsługi Instagrama powstały już całe setki. Jednak tych absolutnie niezbędnych, które ułatwiają życie i oszczędzają masę czasu swoim użytkownikom, jest zaledwie garstka.
1. Latergramme
Jeśli prowadzisz konto swojej marki na Instagramie na pewno zauważyłeś, że publikowanie postów z telefonu nie jest tym, co tygrysy lubią najbardziej.
W przypadku spontanicznie publikowanych zdjęć, robionych telefonem, to rozwiązanie w zupełności wystarcza. Jednak kiedy chcesz publikować zdjęcia dobrej jakości i skutecznie realizować założoną strategie komunikacji marki, możliwość publikowania postów z poziomu komputera sprawdza się znacznie lepiej.
I właśnie w tym celu stworzono Latergramme. Aplikacja pozwala planować posty z poziomu komputera , dodając je za pomocą Dropboxa lub bezpośrednio z dysku komputera.
Kiedy przychodzi pora publikacji wpisu, Latergramme informuje Cię o tym za pomocą powiadomienia push w Twoim telefonie. Potem wystarczą już tylko 3 kliknięcia, aby zaplanowany post dumnie zawisł na Twoim koncie.
Przed opublikowaniem możesz go również zedytować lub przesunąć godzinę publikacji. Do wyboru, do koloru.
Darmowe konto Latergramme pozwala na publikację 30 postów w ciągu miesiąca, dzięki czemu idealnie sprawdza się w przypadku ponad 80% użytkowników.
2. Iconosquare
Statystyczny kombajn do obsługi Instagrama i absolutnie niezbędna aplikacja do analizowania skuteczności działań w tym serwisie.
Jeśli chcesz poznać najbardziej zaangażowanych fanów, przejrzeć najlepsze zdjęcia z ostatniego tygodnia albo dowiedzieć się, ile osób Cię zaobserwowało, Iconosquare idealnie się do tego nadaje. Odpowie Ci również na pytania: z jakich krajów pochodzą Twoi followersi, w jakich godzinach najlepiej publikować posty i jakie konta warto zaobserwować.
Iconosqure to obecnie najlepsze narzędzie analityczne do Instagrama na rynku, a więcej o jego funkcjach dowiesz się z jednego z kolejnych wpisów.
3. Ground Signal
Doskonała aplikacja stworzona specjalnie z myślą o geolokalizacji. Pozwala na bieżąco śledzić posty publikowane na określonym obszarze oraz filtrować je za pomocą hashtagów.
Jeśli chcesz na przykład zobaczyć zdjęcia zrobione w centrum Berlina przez fanki mody, w ciągu ostatniego tygodnia, Ground Signal błyskawicznie je dla Ciebie odfiltruje. Podobnie stanie się z turystami odwiedzającymi Paryż, którzy użyli w swoich postach tagu #eiffletower albo osobami, które odwiedziły Picadilly Circus w Londynie.
Niestety że względu na ograniczoną liczbę polskich użytkowników Instagrama, aplikacja sprawdza się wyłącznie w przypadku dużych miast i najpopularniejszych hashtagow. Jest jednak nieocenioną pomocą w przypadku organizowania wszelkiego rodzaju eventów lub docierania do ściśle określonej grupy docelowej np. studentów Akademii Medycznej w Warszawie.
4. Mixagram
Aplikacja pozwalająca na filtrowanie postów oznaczonych kilkoma hashtagami . Jeśli szukasz np. fanów Porsche z Londynu, sympatyków Juventusu, mieszkających w Polsce albo osób, które spędzają właśnie wczasy w Tajlandii, to Mixagram jest dla Ciebie.
Jego największą zaletą jest brak ograniczenia obszaru do kilku km2, jak w przypadku Ground Signal. Pozwala to na znajdowanie osób wyłącznie z określonego kraju lub miasta, co jest bezcenną funkcją w przypadku Instagrama. Minusem natomiast są ciągłe zmiany wprowadzane przez jego programistów, które okresowo znacznie spowalniają jego działanie.
5. Instagress
Instagress to ciekawa aplikacja, zaliczająca się do szarej strefy social mediów. To bot, pozwalający zautomatyzować działania na Instagramie , bez konieczności spędzania na nim długich godzin. Jego głównymi funkcjami jest możliwość polubienia lub skomentowania zdjęć określonej grupy użytkowników oraz zaobserwowania profili ich autorów.
Grupę docelową mogą tworzyć osoby używające wybranych hashtagów, znajdujące się w określonej lokalizacji lub będące followersami konkretnego profilu. Dzięki temu aplikacja pozwala bardzo precyzyjnie dobierać grupę docelową, na której ma skupić swoje działania.
Instagress pozwala obsługiwać kilka kont i oferuje bardzo efektywny sposób rozliczania czasu pracy. Jednak jego największą zaletą jest to, że jest to aplikacja typu web i pracuje na zewnętrznych serwerach. Dzięki temu możemy zaplanować określone działania, a Instagress będzie sumiennie je wykonywał nawet wtedy, kiedy nasz komputer będzie wyłączony.